Postkaart

 English version

Mis

  Haakriku laat on traditsiooniliselt Kuressaare Merepäevade raames korraldatav antiigi ja vanakraami laat. Haakriku laat 2000 toimub laupäeval, viiendal augustil 2000. a., kella kümnest hommikul kuni kella neljani pealelõunal.

Koht

  Haakriku laada toimumispaigaks on eelnevatel aastatel olnud Kuressaares, Pargi ja Abaja tänava vahel asuv nn. Tivoli plats. Tänavune toimumispaik on veel kinnitamata kuid kindlasti saab see olema samas piirkonnas.

Ajalugu

  Kuigi haakrikuks nimetatakse mererannast leitud (ja mere poolt enamasti laevaõnnetuse kohalt kaldale uhutud) veel kasutamiskõlbulikke esemeid, on Haakriku laadal oodatud kaup nii ehtne haakrik kui kõikvõimalik muu antiik, vanavara ja loomulikult ka igat sorti kollektsioneerimisobjektid. Nõnda on näiteks teretulnud mitme sajandi vanune Louis XIV tugitool, laevalatern, nõukogude portselanserviis, põnev mündikogu või midagi muud.

Haakriku laat on kantud ka rohelisest ja keskkonnasäästlikust mõtteviisist - selle asemel, et midagi ära visata (ning suurendada meid ümbritseva prügi hulka), võib proovida leida sellele esemele uut omanikku. Kasu on mitmepoolne.

Samas on laat loomulikult ka kohtumispaik, kasvõi näiteks Eesti antiigikaupmeestele. Paraku pole just palju üritusi, kus selle ala inimesed kokku võiksid saada, nõnda on Haakriku laat ka selleks hea võimalus. Samuti on aasta-aastalt tõusnud saarlaste ning Saaremaa külaliste huvi väärtusliku vanavara vastu.

Nii ongi Haakriku laadast kujunemas omamoodi antiigi, vanavara ja kollektsioneerimisobjektide mess kus lisaks ostu-müügi võimalusele saab professionaalidelt ka asjatundlikku informatsiooni pea iga valdkonna kohta.

Juba esimesel, 1998. aastal toimunud üritusel, oli kohal kaupmehi üle Eesti, lisaks saarlastele ka antikvaarid Tallinnast, Pärnust, Valgast ja mujaltki. Müügiks pakuti postkaarte, väga vanu ning haruldasi raamatuid, münte, laevamudeleid, uhmreid, petroolilampe, märke, sajandialguse õllepudeleid ja palju muud. Inimeste üllatavalt suure ostuhuvi tõttu oli kaupmeestel üsna tihe tööpäev ja omanikku vahetas prognoositust märksa enam esemeid. Ka oli laadakülaliste seas märkimisväärsel hulgal välismaalasi.

Pingsa kauplemise vahel lahutas laadaliste meelt laadakontsert, pakuti laadasaia ja jooki. Laada lõpetas parima haakriku valimine. Zhürii, kuhu kuulusid ürituse üks peakorraldajatest, antiigikaupmees Kristjan Kirss, Kuressaare abilinnapea Jaanis Prii ja Eesti Laevaomanike Liidu esimees Enn Kreem, leidis 1998. aastal esimese koha väärilise oleva Tallinna antiigikaupmehe Jaanus Idla poolt välja pandud vasest, Esimese Ilmasõja ajal Suurde Väina uputatud Tsaari-Vene sõjalaevalt "Slava" pärit laevalaterna (muide, hr. Idla ostis selle laterna mõne aasta eest just Kuressaare antiigipoest!) ja autasustas omanikku Merepäevade sümboolikaga klaasist õllekruusi ning aukirjaga. Ka teise (Kuznetsovi kalapiltidega portselanserviis) ja kolmanda (miniatuurne aurumasin) koha omanikud said tunnistuse oma võidu kohta.

Parima haakriku diplom

Õige haakriku 1. aukoha tõendusekiri.



1999. aasta laadal oli osavõtjaid veelgi rohkem kui aasta varem: Kuressaarest, Tallinnast, Tartust, Pärnust, Viljandist, Valgast, Võrust, Haapsalust... Ka ületas külastajate arv kõige julgemadki prognoosid, lisaks Saare rahvale olid paljud huvilised spetsiaalselt mandrilt kohale sõitnud.

Koostöös "Eesti Telefoniga" valmis sajandi viimaseks laadaks ka teemakohane telefonikaardi ületrükk, tiraazhiga 89 eksemplari:

Haakriku laat 1999 telefonikaardi ületrükk
(Lähema info saamiseks selle telefonikaardi kohta kliki pildil.)

Laadamelu 1 Laadamelu 2
Laadamelu 1
(NB! Pilt on klikitav.)
Laadamelu 2
(NB! Pilt on klikitav.)

Uuendusena olid sel aastal oma telgiga kohal ka erinevad Eesti kirjastused, kes kõigi kolme Merepäeva jooksul pakkusid väga soodsate hindadega laialdast valikut raamatuid, tõsi, juba teise päeva õhtuks olid letid tänu saarlaste ootamatult suurele ostuhuvile üsna hõredaks jäänud...

Taas toimus parima haakriku konkurss, range ja autoriteetne zhürii valis välja kolm parimat eset, auhinnad jagunesid järgmiselt: esikoht (koos auhinna - graveeringutega klaasist võrgupoiga) läks Tallinna, Jaanus Idlale, Hiiumaalt pärit sajandialguse meremehe santsukasti eest, teise koha tõi Võrumaa antikvaar Leo Dolenkole sada aastat vana lastejalgratas ning kolmas koht läks taas Jaanus Idlale, seekord kalakujulise puust tuulelipu eest. Ka said nimetatud mehed võitu tõendavad tunnistused ning Haakriku laada telefonikaardid, samuti autasustasid võitjaid laada üllatussponsorid Enn Kreem ("Eesti laevanduse aastaraamat 1999") ning Saku Õlletehas (kast õlut ja õlleklaasid).

Laadamelu 3 Võitjad
Laadamelu 3, taamal raamatutelk, esiplaanil parima haakriku konkursil teise koha toonud sajandivanune laste jalgratas.
(NB! Pilt on klikitav.)
Parima haakriku võitjad Jaanus Idla (vasakul) ja Leo Dolenko, esiplaanil esimese koha saanud santsukast ning kolmanda koha vääriline kalakujuline puust tuulelipp
(NB! Pilt on klikitav.)

Loomulikult oli ka selle-aastase laada lahutamatuks osaks meeleolukas laadakontsert, esinesid erinevad Saaremaa kollektiivid.

Laadakontsert
Osa laadakontserdist.
(NB! Pilt on klikitav.)

Senistest Haakriku laatadest kokkuvõtet tehes on nii korraldajad kui ka osavõtjad laadad üle ootuste hästi õnnestunuks tunnistanud, teiste seas on korduvalt tunnustust avaldanud ka Kuressaare linnavalitsus.

Laadamelu 4
Laadamelu 4.
(NB! Pilt on klikitav.)

Muu info

  Haakriku laat 2000 toimub 5. augustil 2000.a. algusega kell 10.00.

Laadaplatsil toimub laadakontsert ning pakutakse ka söögi- ja joogipoolist.

Laadale sissepääs on loomulikult tasuta, küll maksab aga veidi müügikoha pilet. Selle raha eest (pileti saab osta laadapäeval kohapeal) saab kasutada 4 jooksvat meetrit müügilauda. Soovi korral on võimalik ka lauapinda juurde tellida.

Varasematel aastatel on Kuressaare Linnavalitsus ja Merepäevade korraldustoimkond leidnud võimaluse toetada väljastpoolt Saaremaad tulevaid antiigi ja vanavara müüjaid nende transpordivahendite üleveo osas ning taganud koostöös Saaremaa Laevakompaniiga soodsamad praamipiletid ning -broneeringud, loodetavasti see traditsioon jätkub.

Kontaktandmed

 
Postiaadress: postkast 106
EE 93802 Kuressaare
Eesti Vabariik
Telefon (tööajal):(8) 251 07 079
e-mail:kristjan@tt.ee

Viimati muudetud 15. jaanuaril 2000.a.

Tänud "Lossi Antiigi" (Kuressaare, Lossi tn. 19) peremehele lahke abi eest.
Eriline tänu Kuressaare Linnavalitsusele, Kuressaare Merepäevade korraldustoimkonnale ja kõigile toredatele inimestele, kelle entusiasmita poleks Haakriku laat kunagi teoks saanud. Aitäh teile!

Kujunduses on kasutatud saja aastat eest Leonid Issajevi poolt kirjastatud Kuressaare postkaarti.

Kujundus ja hooldus: © 1999-2000RADESIGN